Przejdź do głównej zawartości

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest

 

Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP?

Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.

Użycie

Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script src="http://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/gsap/1.19.0/TweenMax.min.js"></script>
lub ściągnąć pliki i dodać odnośnik do nich.

Do wyboru mamy TweenLite, która wystarczy do większości podstawowych zastosowań ruchu na stronach. Dodatkowym jej atutem jest waga pliku, tylko 28KB. Jeżeli brakuje nam jakieś właściwości, to możemy ją załadować, wklejając link z wtyczką. 
Drugą opcją jest TweenMax, do której nie musisz nic dogrywać, ponieważ wtyczki są wbudowane. Plik TweenMax waży prawie 4 razy tyle co TweenLite, więc jak zależy wam na czasie ładowania strony, to lepszym wyborem jest TweenLite.

Określamy cel i animujemy:

var myDiv =document.getElementById("moveMe");
TweenLite.to(myDiv, 5, {left: "400px", top: "50px", scale:0.5, opacity:0.5, ease: Back.easeOut.config(1)});

Pierwszy parametr w nawiasie to nasz obiekt, cyfra 5 to czas animacji w sekundach. W nawiasie klamrowym zawarte są właściwości animacji. Na początku nawiasu klamrowego są współrzędne celu, do którego obiekt zmierza (top, left). W czasie trwania ruchu zmniejszamy i dodajemy przeźroczystość obiektu (scale, opacity). Ostatni parametr ease to krzywa prędkości animacji, odpowiednik cssowego animation-timing-function.

To tylko przykład działania GSAP, paramentów jest znacznie więcej. Zainteresowanych odsyłam do
https://ihatetomatoes.net/wp-content/uploads/2016/07/GreenSock-Cheatsheet-4.pdf

 W czym jest lepszy od CSS?

Nie ma sensu zaciągać dodatkowej paczki GSAP do prostych i jednostkowych animacji takich jak zmiana koloru, zmiana wielkości, przesunięcie obiektu itp. CSS poradzi sobie z tym bez problemu. Prawdziwa moc tego frameworku ukazuje się, gdy tworzymy stronę lub aplikację naszpikowaną bardziej skomplikowanymi animacjami.

  • GASP posiada linię czasu, która sprawia, że długie i skomplikowane animacje łatwo się kontroluje, co w CSS może być udręką. 

  • Animacje mogą być zagnieżdżone. 

  • Ma lepsze odwzorowanie fizyki. Posiada łatwą i zwartą składnię. 

  • Nie wymaga prefiksów. 

Porównanie tych oraz innych frameworków znajdziecie na:
https://greensock.com/transitions/
https://css-tricks.com/myth-busting-css-animations-vs-javascript/
https://css-tricks.com/weighing-svg-animation-techniques-benchmarks/


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Werifikacja poprawności kodu

Jak sprawdzić, czy twój kod jest poprawny?
Dziś już oddałem jeden wpis, ale zaoszczędziłem trochę czasu i mogę napisać kolejny. Jest u mnie 22 i może zdążę do północy.
Gdy jesteś początkującym koderem (takim jak ja), chciałbyś wiedzieć, czy twój kod jest poprawny i pisany zgodnie z obowiązującymi standardami. Jednym ze sposobów jest publikacja kodu na forum programistycznym. Kilka razy tak zrobiłem i dostałem treściwą odpowiedź, ale zdarzały się sytuacje, gdy nikt nie odpowiadał. Wtedy zastanawiałem się, czy mój kod jest tak zły, że fachowcy nie mają już siły dopowiadać na te same błędy, czy taki dobry, że nie ma do czego się doczepić. 😉
To niesie także ryzyko, że kod zostanie sprawdzony powierzchownie i o wielu błędach się nie dowiesz. Może się też zdarzyć, że wywiąże się dyskusja pomiędzy kilkoma mistrzami, o tym, jak powinien wyglądać poprawny kod. Po takiej dyskusji zazwyczaj jesteś bardziej skołowany niż przed zadaniem pytania.
Czasami po prostu głupio pytać kolejny raz o spraw…

Program do organizacji pracy

Nawiązując do poprzedniego postu, w którym przedstawiłem plan działania, chciałbym wam pokazać program do zarządzania listą zadań.

Do tej pory chwilę używałem strony Trello. Trello posiada wszystko, co powinien mieć program "to do list". Jeżeli do tej pory nie używałeś żadnego, to wymienię czym powinieneś się kierować przy wyborze dobrego menadżera zadań. Nie będę tutaj wymieniał oczywistości, takich jak dodawanie zadań z datą.

Menadżer zadań powinien posiadać: 
dostęp z przeglądarki,aplikację na urządzenia przenośne,możliwość pracy w grupie,system powiadomień o nadchodzących "deadlines" oraz zmianach na liście,  opcje kopiowania list, zadań - przydatne, kiedy co tydzień powtarzasz te same zadania,możliwość dodawania komentarzy ludzi biorących udział w zadaniach,dodawanie załączników, zdjęć i innych plików multimedialnych,tworzenie podzadań, chcecklist  lub listy zakupów (funkcjonalność podobna),oznaczanie ważnych zadań, Dobrze, gdyby posiadał także:
chat,przydziela…