Przejdź do głównej zawartości

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest

 

Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP?

Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.

Użycie

Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script src="http://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/gsap/1.19.0/TweenMax.min.js"></script>
lub ściągnąć pliki i dodać odnośnik do nich.

Do wyboru mamy TweenLite, która wystarczy do większości podstawowych zastosowań ruchu na stronach. Dodatkowym jej atutem jest waga pliku, tylko 28KB. Jeżeli brakuje nam jakieś właściwości, to możemy ją załadować, wklejając link z wtyczką. 
Drugą opcją jest TweenMax, do której nie musisz nic dogrywać, ponieważ wtyczki są wbudowane. Plik TweenMax waży prawie 4 razy tyle co TweenLite, więc jak zależy wam na czasie ładowania strony, to lepszym wyborem jest TweenLite.

Określamy cel i animujemy:

var myDiv =document.getElementById("moveMe");
TweenLite.to(myDiv, 5, {left: "400px", top: "50px", scale:0.5, opacity:0.5, ease: Back.easeOut.config(1)});

Pierwszy parametr w nawiasie to nasz obiekt, cyfra 5 to czas animacji w sekundach. W nawiasie klamrowym zawarte są właściwości animacji. Na początku nawiasu klamrowego są współrzędne celu, do którego obiekt zmierza (top, left). W czasie trwania ruchu zmniejszamy i dodajemy przeźroczystość obiektu (scale, opacity). Ostatni parametr ease to krzywa prędkości animacji, odpowiednik cssowego animation-timing-function.

To tylko przykład działania GSAP, paramentów jest znacznie więcej. Zainteresowanych odsyłam do
https://ihatetomatoes.net/wp-content/uploads/2016/07/GreenSock-Cheatsheet-4.pdf

 W czym jest lepszy od CSS?

Nie ma sensu zaciągać dodatkowej paczki GSAP do prostych i jednostkowych animacji takich jak zmiana koloru, zmiana wielkości, przesunięcie obiektu itp. CSS poradzi sobie z tym bez problemu. Prawdziwa moc tego frameworku ukazuje się, gdy tworzymy stronę lub aplikację naszpikowaną bardziej skomplikowanymi animacjami.

  • GASP posiada linię czasu, która sprawia, że długie i skomplikowane animacje łatwo się kontroluje, co w CSS może być udręką. 

  • Animacje mogą być zagnieżdżone. 

  • Ma lepsze odwzorowanie fizyki. Posiada łatwą i zwartą składnię. 

  • Nie wymaga prefiksów. 

Porównanie tych oraz innych frameworków znajdziecie na:
https://greensock.com/transitions/
https://css-tricks.com/myth-busting-css-animations-vs-javascript/
https://css-tricks.com/weighing-svg-animation-techniques-benchmarks/


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ruch na ekranie

Uruchomienie animacji. Moja obietnica z poprzedniego tygodnia, że oddam dwa wpisy wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, właśnie staje się niespełnioną. Jest nawet gorzej. Nie pamiętam, kiedy oddawałem dwa wpisy w niedzielę. Obserwując inne wpisy na blogach mam wrażenie, że część uczestników konkursu już odpuściła. Część się tłumaczy nawałem pracy, przesileniem wiosennym, załamaniem nerwowym i takie tam. Ja taki nie będę i otwarcie przyznaję się że mi się nie chciało... To żart.
Dlatego dodaje dopiero ten wpis, bo uczyłem się GSAP, miałem trzy problemy, z którymi nie mogłem sobie poradzić, a o których za chwilę opowiem oraz oczywiście brak czasu.

Trochę dodałem tagów do HTML, przez co skróciłem kod CSS. Powiększył się również plik js, a postacie nareszcie się ruszają za pomocą GSAP. Możecie sprawdzić: https://guydiamond.github.io/where_is_my_letter/.

Pierwszym problemem objawił mi się na początku tygodnia był związany z css. Każdy div odpowiadający za miejsce do chowania się postaci, m…

Pora się pożegnać

Postanowienie z poprzedniego posta
Tak, to już ostatni dzień konkursu. Za nim zrobię podsumowanie całego projektu, wrócę do mojego poprzedniego wpisu. Narzekałem w nim, że wykryłem błąd. Myślałem, że szybko go naprawię i poprawię mój kod. Ten easy-peasy bug, zajął 3 dni! Przebudowywałem kod 3 razy. W końcu zwróciłem się z problemem na forum i dostałem podpowiedź, która pomogła mi rozwiązać problem. W tych dwóch krótkich  metodach miałem dwa bugi, które aktywowały się na przemian,  przez co zachowanie metod wyglądało na losowe.
Prawione metody w obiekcie Controller:
https://github.com/commitPrzez ten błąd, nie starczyło mi czasu na poprawę jakości kodu. Jednak jeszcze się nie poddaję. Jak znajdę dziś trochę czasu, to poprawię go i wyślę na githuba.

Podsumowanie
W czasie tego konkursu wypiłem 167 kaw, zużyłem ..., ale to Was pewnie nie interesuje.
Jeden z głównych warunków konkursu został spełniony. Ponad 20 postów zostało upublicznione. W utrzymaniu samodyscypliny przy pisaniu postów p…