Przejdź do głównej zawartości

Postęp prac

Główne menu


W tym tygodniu skupiłem się na wymyślaniu ekranu powitalnego. Efekt pracy widzicie powyżej. Są trzy przyciski start, wybór poziomów i parę słów o mnie. Podstrony nie są jeszcze gotowe, ale przyciski działają.
Zrobiłem oddzielne pliki js dla kontrolera i widoku, aby nie ładować całego programu z bibliotekami  na start. Tak rozdzielony kod jest łatwiej utrzymać.
W lewym górnym rogu jest głośniczek. Taki sam jak w na planszy z grą. Przy próbie podpięcia zdarzenia pod ten głośnik, poczułem oddech modułowości JavyScript na plecach. Mógłbym wyciągnąć i skopiować metody obsługi głośnika z plików podpiętych pod planszę z grą, ale nie jest to zgodne z DRY.

DRY

DRY to skrót od "Don’t Repeat Yourself", czyli nie powtarzaj się. Reguła jasno określa, że kopiowanie istniejącego kodu jest złem. Powiedzmy, że nie zastosowałem się do tej reguły i skopiowałem kod. Teraz chcę zmienić efekt po najechaniu na to myszką. Muszę w każdym skopiowanym kodzie to zmienić, aby przycisk wyglądał tak samo. Podwójna praca.
Z pomocą przychodzi modułowe kodowanie. Za jego pomocą możemy oddzielić części naszego kodu i uniezależnić. Oddzielony kod staje się  modułem i jest gotowy do kilku krotnego wykorzystania.

Jestem na etapie zgłębiania zasady działania modułowości i wkrótce możecie to zobaczyć na przykładzie ww. głośnika. A na razie głośnik pozostaje niewzruszony na klikanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ruch na ekranie

Uruchomienie animacji. Moja obietnica z poprzedniego tygodnia, że oddam dwa wpisy wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, właśnie staje się niespełnioną. Jest nawet gorzej. Nie pamiętam, kiedy oddawałem dwa wpisy w niedzielę. Obserwując inne wpisy na blogach mam wrażenie, że część uczestników konkursu już odpuściła. Część się tłumaczy nawałem pracy, przesileniem wiosennym, załamaniem nerwowym i takie tam. Ja taki nie będę i otwarcie przyznaję się że mi się nie chciało... To żart.
Dlatego dodaje dopiero ten wpis, bo uczyłem się GSAP, miałem trzy problemy, z którymi nie mogłem sobie poradzić, a o których za chwilę opowiem oraz oczywiście brak czasu.

Trochę dodałem tagów do HTML, przez co skróciłem kod CSS. Powiększył się również plik js, a postacie nareszcie się ruszają za pomocą GSAP. Możecie sprawdzić: https://guydiamond.github.io/where_is_my_letter/.

Pierwszym problemem objawił mi się na początku tygodnia był związany z css. Każdy div odpowiadający za miejsce do chowania się postaci, m…

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Pora się pożegnać

Postanowienie z poprzedniego posta
Tak, to już ostatni dzień konkursu. Za nim zrobię podsumowanie całego projektu, wrócę do mojego poprzedniego wpisu. Narzekałem w nim, że wykryłem błąd. Myślałem, że szybko go naprawię i poprawię mój kod. Ten easy-peasy bug, zajął 3 dni! Przebudowywałem kod 3 razy. W końcu zwróciłem się z problemem na forum i dostałem podpowiedź, która pomogła mi rozwiązać problem. W tych dwóch krótkich  metodach miałem dwa bugi, które aktywowały się na przemian,  przez co zachowanie metod wyglądało na losowe.
Prawione metody w obiekcie Controller:
https://github.com/commitPrzez ten błąd, nie starczyło mi czasu na poprawę jakości kodu. Jednak jeszcze się nie poddaję. Jak znajdę dziś trochę czasu, to poprawię go i wyślę na githuba.

Podsumowanie
W czasie tego konkursu wypiłem 167 kaw, zużyłem ..., ale to Was pewnie nie interesuje.
Jeden z głównych warunków konkursu został spełniony. Ponad 20 postów zostało upublicznione. W utrzymaniu samodyscypliny przy pisaniu postów p…