GSAP, ależ to dobre jest
Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.
Czym jest GSAP?
Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsapObsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie
Wystarczy wkleić link do pliku HTML:<script src="http://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/gsap/1.19.0/TweenMax.min.js"></script>lub ściągnąć pliki i dodać odnośnik do nich.
Do wyboru mamy TweenLite, która wystarczy do większości podstawowych zastosowań ruchu na stronach. Dodatkowym jej atutem jest waga pliku, tylko 28KB. Jeżeli brakuje nam jakieś właściwości, to możemy ją załadować, wklejając link z wtyczką.
Drugą opcją jest TweenMax, do której nie musisz nic dogrywać, ponieważ wtyczki są wbudowane. Plik TweenMax waży prawie 4 razy tyle co TweenLite, więc jak zależy wam na czasie ładowania strony, to lepszym wyborem jest TweenLite.
Określamy cel i animujemy:
var myDiv =document.getElementById("moveMe");
TweenLite.to(myDiv, 5, {left: "400px", top: "50px", scale:0.5, opacity:0.5, ease: Back.easeOut.config(1)});
Pierwszy parametr w nawiasie to nasz obiekt, cyfra 5 to czas animacji w sekundach. W nawiasie klamrowym zawarte są właściwości animacji. Na początku nawiasu klamrowego są współrzędne celu, do którego obiekt zmierza (top, left). W czasie trwania ruchu zmniejszamy i dodajemy przeźroczystość obiektu (scale, opacity). Ostatni parametr ease to krzywa prędkości animacji, odpowiednik cssowego animation-timing-function.
To tylko przykład działania GSAP, paramentów jest znacznie więcej. Zainteresowanych odsyłam do
https://ihatetomatoes.net/wp-content/uploads/2016/07/GreenSock-Cheatsheet-4.pdf
W czym jest lepszy od CSS?
Nie ma sensu zaciągać dodatkowej paczki GSAP do prostych i jednostkowych animacji takich jak zmiana koloru, zmiana wielkości, przesunięcie obiektu itp. CSS poradzi sobie z tym bez problemu. Prawdziwa moc tego frameworku ukazuje się, gdy tworzymy stronę lub aplikację naszpikowaną bardziej skomplikowanymi animacjami.
GASP posiada linię czasu, która sprawia, że długie i skomplikowane animacje łatwo się kontroluje, co w CSS może być udręką.
Animacje mogą być zagnieżdżone.
Ma lepsze odwzorowanie fizyki. Posiada łatwą i zwartą składnię.
Nie wymaga prefiksów.
https://greensock.com/transitions/
https://css-tricks.com/myth-busting-css-animations-vs-javascript/
https://css-tricks.com/weighing-svg-animation-techniques-benchmarks/
Komentarze
Prześlij komentarz