Uruchomienie animacji.
Moja obietnica z poprzedniego tygodnia, że oddam dwa wpisy wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, właśnie staje się niespełnioną. Jest nawet gorzej. Nie pamiętam, kiedy oddawałem dwa wpisy w niedzielę. Obserwując inne wpisy na blogach mam wrażenie, że część uczestników konkursu już odpuściła. Część się tłumaczy nawałem pracy, przesileniem wiosennym, załamaniem nerwowym i takie tam. Ja taki nie będę i otwarcie przyznaję się że mi się nie chciało... To żart.Dlatego dodaje dopiero ten wpis, bo uczyłem się GSAP, miałem trzy problemy, z którymi nie mogłem sobie poradzić, a o których za chwilę opowiem oraz oczywiście brak czasu.
Trochę dodałem tagów do HTML, przez co skróciłem kod CSS. Powiększył się również plik js, a postacie nareszcie się ruszają za pomocą GSAP. Możecie sprawdzić: https://guydiamond.github.io/where_is_my_letter/.
Pierwszym problemem objawił mi się na początku tygodnia był związany z css. Każdy div odpowiadający za miejsce do chowania się postaci, miał osobny wpis w css z ustawieniem położenia na ekranie. Używam SCSS, przecież za pomocą jednej pętli mogę to ładnie rozmieścić za pomocą
nth-child lub nth-of-type - pomyślałem. Ale to nie działało przy moim rozmieszczeniu divów w HTML-u.
Broniłem się rękami i nogami, aby nie dodawać dodatkowych tagów. Chciałem mieć przejrzysty kod HTML, ale poległem. nth-child i nth-of-type nie działają na klasach. Musiałem zgrupować osobno miejsca i osobno postacie. Nie ma tego złego... Przez zgrupowanie pozbyłem się dużego kawałka kodu z css. Zgrupowałem także litery z postaciami, abym nie musiał tworzyć osobnych ścieżek animacji dla nich. Mój GITHUB zrobił się zielono-czerwony.
Miałem także problem z zapisem unikalnych wartości do tablicy wielowymiarowej. Za pomocą getBoundingClientRect() pobierałem współrzędne miejsc do chowania, które zapisywałem w nowej tablicy, a później losowałem z tablicy cztery unikalne wartości. Jestem przekonany, że coś pokręciłem z pętlami i dwa ostatnie wpisy były takie same. Nawet na forum nie podpowiedzieli co może być nie tak. Za to podpowiedzieli mi o czyś takim jak Set: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/Reference/Global_Objects/Set. Gdzie ty Set się urywałeś tak długo przede mną? Z przydługawej funkcji zrobiła się całkiem zgrabna.
Ostatnim większym problemem było dopasowanie postaci tak, aby ładnie się ukrywały. Przyznaję się bez bicia, moje podejście było błędne. Postacie były ustawione za pomocą absolute bottom. Dlatego także próbowałem ustawić miejsce docelowe ruchu postaci przy użyciu bottom. Przy każdej zmianie rozdzielczości ekranu, postacie uciekały nie tam gdzie powinny. Zmiana ustawienia postaci na absolute top załatwiło sprawę.
To tyle przygód. W przyszły tydzień zajmę się klikaniem na moje małe potworki i sprawdzaniem poprawności odpowiedzi. Pomyślę, także o ustawieniu stworków, tak aby po lewej stronie wystawały z lewej strony kryjówek, a z prawej strony po prawej. Do zobaczenia!
Komentarze
Prześlij komentarz