Przejdź do głównej zawartości

Plan działania

Do biegu, gotowi ...


Czas biegnie nieubłaganie mija już pierwszy tydzień a tutaj pusto.

Czas skończyć odkładanie tego na później. Pora wytyczyć sobie cele, deadlines poszczególnych etapów. A pracy jest dużo, bo zaczynam od niskiego poziomu wiedzy. Mam jednak dodatkową motywację. Grę będę robił głównie dla mojej córki, która uczy się pisać i czytać po angielsku.

Obserwując blogi moich współzawodników, czasami zastanawiam się, co ja tutaj robię. Ich doświadczenie rozkłada mnie na łopatki. Zarówno w programowaniu, jak i prowadzeniu bloga.

Powiedziało się A, to pasuje dotrzeć co najmniej do C.

Wielki plan.


Plan jest tak naprawdę bardzo ogólny i w przyszłości będę go rozbijał na podpunkty.

 1. Przedstawienie ogólnego wyglądu gry. Narysuję prostą planszę z rozmieszczeniem obiektów oraz ich zachowaniem. Deadline: 08.03.2017.
 2. Przygotowanie środowiska działania, wybranie pomocnych narzędzi (możliwe, że silnika gry także). Przedstawienie moich wyborów na blogu. (1 lub 2 wpisy).Deadline: 13.03.2017.
 3. Kodujemy! Grafikę SVG na początek zastąpią proste figury geometryczne, które będą się poruszały po planszy. Powinna występować interakcja na zachowanie myszki oraz dotyk. Będę na bierząco opisywał problemy, na które się natknąłem i jak je rozwiązałem (lub obszedłem).
  • Pierwszy wpis z programowania do: 22.03.2017.
  • Drugi 26.03.20017.
  • W kolejnych tygodniach będą pojawiać się dwa wpisy na tydzień, aż do 24.04.2017r. Wtedy mechanika musi być skończona i zaczynamy oprawę graficzną.
 4. Podobnie jak przed kodowaniem, będę wybierał dla siebie najlepiej mi pasujące narzędzia do tworzenia i obróbki grafiki SVG. Dlaczego akurat SVG? Napiszę o tym 1.05.2017.
 5. Został miesiąc do końca. Pisząc ten punkt zastanawiam się, czy na pewno dam radę? Poddam się, czy nie? Do którego punktu dotrę? W tym miesiącu będę miał najlepszą frajdę. Obrazowanie moich pomysłów. Rysunki w SVG będą wrzucane do programu. Do tego punktu i następnego termin końcowy dodam później. To dla mnie za duża abstrakcja dotrzeć aż tutaj.
 6. O czymś zapomniałem? Dźwięki! Na razie nie wiem gdzie znajdę muzykę i wymowę angielskich literek. Na to przyjdzie jeszcze czas.
Wyniki konkursu. Ogłoszenie mnie wygranym! Kwiaty, oklaski i nagrody. 😁

Macie jakieś rady dla przyszłego zwycięzcy? Z najbardziej pomocnymi podzielę się nagrodą. 😉

Do zobaczenia dziś lub jutro.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Werifikacja poprawności kodu

Jak sprawdzić, czy twój kod jest poprawny?
Dziś już oddałem jeden wpis, ale zaoszczędziłem trochę czasu i mogę napisać kolejny. Jest u mnie 22 i może zdążę do północy.
Gdy jesteś początkującym koderem (takim jak ja), chciałbyś wiedzieć, czy twój kod jest poprawny i pisany zgodnie z obowiązującymi standardami. Jednym ze sposobów jest publikacja kodu na forum programistycznym. Kilka razy tak zrobiłem i dostałem treściwą odpowiedź, ale zdarzały się sytuacje, gdy nikt nie odpowiadał. Wtedy zastanawiałem się, czy mój kod jest tak zły, że fachowcy nie mają już siły dopowiadać na te same błędy, czy taki dobry, że nie ma do czego się doczepić. 😉
To niesie także ryzyko, że kod zostanie sprawdzony powierzchownie i o wielu błędach się nie dowiesz. Może się też zdarzyć, że wywiąże się dyskusja pomiędzy kilkoma mistrzami, o tym, jak powinien wyglądać poprawny kod. Po takiej dyskusji zazwyczaj jesteś bardziej skołowany niż przed zadaniem pytania.
Czasami po prostu głupio pytać kolejny raz o spraw…

Program do organizacji pracy

Nawiązując do poprzedniego postu, w którym przedstawiłem plan działania, chciałbym wam pokazać program do zarządzania listą zadań.

Do tej pory chwilę używałem strony Trello. Trello posiada wszystko, co powinien mieć program "to do list". Jeżeli do tej pory nie używałeś żadnego, to wymienię czym powinieneś się kierować przy wyborze dobrego menadżera zadań. Nie będę tutaj wymieniał oczywistości, takich jak dodawanie zadań z datą.

Menadżer zadań powinien posiadać: 
dostęp z przeglądarki,aplikację na urządzenia przenośne,możliwość pracy w grupie,system powiadomień o nadchodzących "deadlines" oraz zmianach na liście,  opcje kopiowania list, zadań - przydatne, kiedy co tydzień powtarzasz te same zadania,możliwość dodawania komentarzy ludzi biorących udział w zadaniach,dodawanie załączników, zdjęć i innych plików multimedialnych,tworzenie podzadań, chcecklist  lub listy zakupów (funkcjonalność podobna),oznaczanie ważnych zadań, Dobrze, gdyby posiadał także:
chat,przydziela…