Przejdź do głównej zawartości

Uproszczony wygląd gry


Zamysł wyglądu gry

Ostatnie godziny aby zdążyć przed zaplanowanym terminem i oddać wpis. Przedstawię w nim do czego będę dążył, jak ja widzę efekt.  W założeniu to ma być prosta gra typu point and click, pomagająca dzieciom zapamiętane i wymowę literek.

Grafika

Zielone kwadraty na rysunku powyżej, będą w przyszłości zastąpione rysunkami drzew, skał i co tam mi przyjdzie do głowy. Postacie są autorstwem mojej córki i będą przerysowane na format SVG. Jeżeli wystarczy mi czasu, dodam animacje dla każdej z postaci.

Zachowanie

Para liter, wielkiej i małej, będą dodawane losowo do dymków zależnie od poziomu gry. Z poziomem trudności liczba par będzie rosła. Na początku litery będą proste do rozróżnienia i wymowy, później mogą się pojawić obok siebie "b","p","d", a na końcu dwuznaki (digraphs) "th", "ch", "qu" itp.  
Postacie po prezentacji swoich liter, losowo wybierają zielone kwadraty do schowania się.

Cel gry

 Zadaniem dziecka będzie odgadnięcie gdzie schowały się pasujące litery. Najpierw zaznaczy pierwszą literę a później literę do niej pasującą. Po odgadnięciu na ekranie pojawi się obrazek z przedmiotem, którego nazwa zaczyna się od odgadniętej litery, np. a - apple.
 
Na końcu opakuję to w ekran powitalny i wybór poziomów.

W ramach nauki użyję czystego JS (jeszcze nie wiem, na co się piszę).

Komentarze

 1. Hej,
  świetny pomysł na grę ;) Jeśli chodzi o tworzenie gier w JavaScript to myślę, że z pomocą mogłaby Ci posłużyć książeczka
  http://helion.pl/ksiazki/tworzenie-gier-internetowych-receptury-evan-burchard,twgint.htm
  Jest sporo gotowych rozwiązań jak coś napisać oraz co chyba w Twoim przypadku najważniejsze - kilka bibliotek JavaScript do tworzenia gier.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Na pewno by mi pomogła. Nie mieszkam w Polsce, ale spróbuję ją zdobyć.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Werifikacja poprawności kodu

Jak sprawdzić, czy twój kod jest poprawny?
Dziś już oddałem jeden wpis, ale zaoszczędziłem trochę czasu i mogę napisać kolejny. Jest u mnie 22 i może zdążę do północy.
Gdy jesteś początkującym koderem (takim jak ja), chciałbyś wiedzieć, czy twój kod jest poprawny i pisany zgodnie z obowiązującymi standardami. Jednym ze sposobów jest publikacja kodu na forum programistycznym. Kilka razy tak zrobiłem i dostałem treściwą odpowiedź, ale zdarzały się sytuacje, gdy nikt nie odpowiadał. Wtedy zastanawiałem się, czy mój kod jest tak zły, że fachowcy nie mają już siły dopowiadać na te same błędy, czy taki dobry, że nie ma do czego się doczepić. 😉
To niesie także ryzyko, że kod zostanie sprawdzony powierzchownie i o wielu błędach się nie dowiesz. Może się też zdarzyć, że wywiąże się dyskusja pomiędzy kilkoma mistrzami, o tym, jak powinien wyglądać poprawny kod. Po takiej dyskusji zazwyczaj jesteś bardziej skołowany niż przed zadaniem pytania.
Czasami po prostu głupio pytać kolejny raz o spraw…

Program do organizacji pracy

Nawiązując do poprzedniego postu, w którym przedstawiłem plan działania, chciałbym wam pokazać program do zarządzania listą zadań.

Do tej pory chwilę używałem strony Trello. Trello posiada wszystko, co powinien mieć program "to do list". Jeżeli do tej pory nie używałeś żadnego, to wymienię czym powinieneś się kierować przy wyborze dobrego menadżera zadań. Nie będę tutaj wymieniał oczywistości, takich jak dodawanie zadań z datą.

Menadżer zadań powinien posiadać: 
dostęp z przeglądarki,aplikację na urządzenia przenośne,możliwość pracy w grupie,system powiadomień o nadchodzących "deadlines" oraz zmianach na liście,  opcje kopiowania list, zadań - przydatne, kiedy co tydzień powtarzasz te same zadania,możliwość dodawania komentarzy ludzi biorących udział w zadaniach,dodawanie załączników, zdjęć i innych plików multimedialnych,tworzenie podzadań, chcecklist  lub listy zakupów (funkcjonalność podobna),oznaczanie ważnych zadań, Dobrze, gdyby posiadał także:
chat,przydziela…