Przejdź do głównej zawartości

Wybieranie postaci do gry


Losowanie rysunków i wstawianie do HTML

Struktura MVC wisi już na githubie, pora się zabrać za wdrażanie metod. Na pierwszy ogień idzie chooseCreatures, która ma za zadanie wylosować cztery rysunki postaci do gry. I tutaj pojawia się pierwsza zagwozdka. Jak wylosować rysunki? Umieścić je w bazie danych i losować rekordy? Bazy nie przewidywałem. Wpadłem na pomysł, aby nazwać wszystkie rysunki tak samo z kolejnymi numerami:  postac1.jpg, postac2.jpg, postac3.jpg itd. Metoda chooseCreatures wylosuje tylko cztery różne numery, które dołączy do stringa "postac+number+.jpg". Nazwy plików trafią do widoku, który je doda do HTML i wyświetli.

Do dzieła!
W modelu ustalam ile będzie obrazków do wyboru (numPictures) oraz ile będzie obrazków wyświetlanych (numCreatures).
Później losuję niepowtarzające się liczby z zakresu numPictures i wstawiam do tablicy.
Poniżej przykładowe dane i działania na nich. 
numPictures=20,
numCreatures=2,
Losuję 2 liczby z zakresu 1-20, niech będzie 5 i 12 i wstawiam do tablicy.
Gdy w tablicy będzie już wylosowana liczba, procedura pomija ten krok i losuje od nowa. Pilnuje tego warunek: if(arrNumb.indexOf(randomnumber) > -1) continue.
Na końcu przekazuję wynik do widoku: view.introductionCreature(arrNumb);
Widok pobiera elementy img o klasie "charakter" i wstawia do src link z wylosowanym numerem:
imgs[i].src='img/postac' + num + '.jpg';
Wynik możecie zobaczyć tutaj: https://guydiamond.github.io/where_is_my_letter/
Odświeżanie strony uruchamia ponowne losowanie.

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze. Kombinować trzeba dopiero wtedy gdy sprawa się komplikuje ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami proste rozwiązania nie są takie oczywiste. Dobrze wcześniej przemyśleć kierunek w który chce się iść.

   Usuń
 3. A to akurat też prawda. Mamy często mamy tendencję do przekombinowywania.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Werifikacja poprawności kodu

Jak sprawdzić, czy twój kod jest poprawny?
Dziś już oddałem jeden wpis, ale zaoszczędziłem trochę czasu i mogę napisać kolejny. Jest u mnie 22 i może zdążę do północy.
Gdy jesteś początkującym koderem (takim jak ja), chciałbyś wiedzieć, czy twój kod jest poprawny i pisany zgodnie z obowiązującymi standardami. Jednym ze sposobów jest publikacja kodu na forum programistycznym. Kilka razy tak zrobiłem i dostałem treściwą odpowiedź, ale zdarzały się sytuacje, gdy nikt nie odpowiadał. Wtedy zastanawiałem się, czy mój kod jest tak zły, że fachowcy nie mają już siły dopowiadać na te same błędy, czy taki dobry, że nie ma do czego się doczepić. 😉
To niesie także ryzyko, że kod zostanie sprawdzony powierzchownie i o wielu błędach się nie dowiesz. Może się też zdarzyć, że wywiąże się dyskusja pomiędzy kilkoma mistrzami, o tym, jak powinien wyglądać poprawny kod. Po takiej dyskusji zazwyczaj jesteś bardziej skołowany niż przed zadaniem pytania.
Czasami po prostu głupio pytać kolejny raz o spraw…

Program do organizacji pracy

Nawiązując do poprzedniego postu, w którym przedstawiłem plan działania, chciałbym wam pokazać program do zarządzania listą zadań.

Do tej pory chwilę używałem strony Trello. Trello posiada wszystko, co powinien mieć program "to do list". Jeżeli do tej pory nie używałeś żadnego, to wymienię czym powinieneś się kierować przy wyborze dobrego menadżera zadań. Nie będę tutaj wymieniał oczywistości, takich jak dodawanie zadań z datą.

Menadżer zadań powinien posiadać: 
dostęp z przeglądarki,aplikację na urządzenia przenośne,możliwość pracy w grupie,system powiadomień o nadchodzących "deadlines" oraz zmianach na liście,  opcje kopiowania list, zadań - przydatne, kiedy co tydzień powtarzasz te same zadania,możliwość dodawania komentarzy ludzi biorących udział w zadaniach,dodawanie załączników, zdjęć i innych plików multimedialnych,tworzenie podzadań, chcecklist  lub listy zakupów (funkcjonalność podobna),oznaczanie ważnych zadań, Dobrze, gdyby posiadał także:
chat,przydziela…