Przejdź do głównej zawartości

Wybieranie postaci do gry


Losowanie rysunków i wstawianie do HTML

Struktura MVC wisi już na githubie, pora się zabrać za wdrażanie metod. Na pierwszy ogień idzie chooseCreatures, która ma za zadanie wylosować cztery rysunki postaci do gry. I tutaj pojawia się pierwsza zagwozdka. Jak wylosować rysunki? Umieścić je w bazie danych i losować rekordy? Bazy nie przewidywałem. Wpadłem na pomysł, aby nazwać wszystkie rysunki tak samo z kolejnymi numerami:  postac1.jpg, postac2.jpg, postac3.jpg itd. Metoda chooseCreatures wylosuje tylko cztery różne numery, które dołączy do stringa "postac+number+.jpg". Nazwy plików trafią do widoku, który je doda do HTML i wyświetli.

Do dzieła!
W modelu ustalam ile będzie obrazków do wyboru (numPictures) oraz ile będzie obrazków wyświetlanych (numCreatures).
Później losuję niepowtarzające się liczby z zakresu numPictures i wstawiam do tablicy.
Poniżej przykładowe dane i działania na nich. 
numPictures=20,
numCreatures=2,
Losuję 2 liczby z zakresu 1-20, niech będzie 5 i 12 i wstawiam do tablicy.
Gdy w tablicy będzie już wylosowana liczba, procedura pomija ten krok i losuje od nowa. Pilnuje tego warunek: if(arrNumb.indexOf(randomnumber) > -1) continue.
Na końcu przekazuję wynik do widoku: view.introductionCreature(arrNumb);
Widok pobiera elementy img o klasie "charakter" i wstawia do src link z wylosowanym numerem:
imgs[i].src='img/postac' + num + '.jpg';
Wynik możecie zobaczyć tutaj: https://guydiamond.github.io/where_is_my_letter/
Odświeżanie strony uruchamia ponowne losowanie.

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze. Kombinować trzeba dopiero wtedy gdy sprawa się komplikuje ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami proste rozwiązania nie są takie oczywiste. Dobrze wcześniej przemyśleć kierunek w który chce się iść.

   Usuń
 3. A to akurat też prawda. Mamy często mamy tendencję do przekombinowywania.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ruch na ekranie

Uruchomienie animacji. Moja obietnica z poprzedniego tygodnia, że oddam dwa wpisy wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, właśnie staje się niespełnioną. Jest nawet gorzej. Nie pamiętam, kiedy oddawałem dwa wpisy w niedzielę. Obserwując inne wpisy na blogach mam wrażenie, że część uczestników konkursu już odpuściła. Część się tłumaczy nawałem pracy, przesileniem wiosennym, załamaniem nerwowym i takie tam. Ja taki nie będę i otwarcie przyznaję się że mi się nie chciało... To żart.
Dlatego dodaje dopiero ten wpis, bo uczyłem się GSAP, miałem trzy problemy, z którymi nie mogłem sobie poradzić, a o których za chwilę opowiem oraz oczywiście brak czasu.

Trochę dodałem tagów do HTML, przez co skróciłem kod CSS. Powiększył się również plik js, a postacie nareszcie się ruszają za pomocą GSAP. Możecie sprawdzić: https://guydiamond.github.io/where_is_my_letter/.

Pierwszym problemem objawił mi się na początku tygodnia był związany z css. Każdy div odpowiadający za miejsce do chowania się postaci, m…

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Pora się pożegnać

Postanowienie z poprzedniego posta
Tak, to już ostatni dzień konkursu. Za nim zrobię podsumowanie całego projektu, wrócę do mojego poprzedniego wpisu. Narzekałem w nim, że wykryłem błąd. Myślałem, że szybko go naprawię i poprawię mój kod. Ten easy-peasy bug, zajął 3 dni! Przebudowywałem kod 3 razy. W końcu zwróciłem się z problemem na forum i dostałem podpowiedź, która pomogła mi rozwiązać problem. W tych dwóch krótkich  metodach miałem dwa bugi, które aktywowały się na przemian,  przez co zachowanie metod wyglądało na losowe.
Prawione metody w obiekcie Controller:
https://github.com/commitPrzez ten błąd, nie starczyło mi czasu na poprawę jakości kodu. Jednak jeszcze się nie poddaję. Jak znajdę dziś trochę czasu, to poprawię go i wyślę na githuba.

Podsumowanie
W czasie tego konkursu wypiłem 167 kaw, zużyłem ..., ale to Was pewnie nie interesuje.
Jeden z głównych warunków konkursu został spełniony. Ponad 20 postów zostało upublicznione. W utrzymaniu samodyscypliny przy pisaniu postów p…