Przejdź do głównej zawartości

Schemat oraz przypisanie procedur do MVC

Schemat działania gryUmiejscowienie etapów w MVC

Model:
Losowanie postaci - domyślnie wyświetlane będą cztery (przynajmniej w pierwszej rundzie), ale postaci będzie więcej. Użyję tutaj procedury losowania bez powtórzeń plików graficznych. Istoty będą łączyły się w pary.
Losowanie liter - również losowanie bez powtórzeń. Losowane będą dwie litery, jedna dla każdej pary istot.
Losowanie miejsca do ukrycia - w każdej rundzie postacie będą się chowały w losowym miejscu, do każdego miejsca przypisana jedna postać. Losowane miejsca, plus jednej z czterech postaci do przypisania.


Widok:
Wyświetlenie postaci razem z literami. Jedna para będzie wyświetlała wielką i małą literę. 
Naciśnij Go! przycisk, który znika po naciśnięciu, a zarazem uruchamia animację postaci, które biegną do swoich kryjówek. 

Kontroler:
Zaznaczenie istoty wywołuje metodę "showUp" widoku.

Widok:
"showUp" uruchamia animacje wyjścia z ukrycia.


Kontroler:
Po kliknięciu na dwie postacie, kontroler wywołuje metodę sprawdzania pary w modelu.
Po odgadnięciu wszystkich par następuje koniec rundy i uruchomienie gry od początku. 

Model:
Sprawdza czy są pasujące. Jeżeli nie pasują do siebie litery, wywołuje metodę "miss" widoku.
Gdy użytkownik odgadł, odpala metodę "hit" widoku.

Widok:
Metoda "miss" odpala dźwięk zawiedzenia  a istoty chowają się.
Metoda "hit" puszcza dźwięk radości.
Za odgadnięcie wszystkich par liter, wyświetlany jest napis i dzięki fanfar metodą "congratulations".


Model także będzie przetrzymywał:
  • współrzędne kryjówek  na stronie
  • liczbę istot biorących udział w grze
  • liczbę liter = liczba istot/2

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Werifikacja poprawności kodu

Jak sprawdzić, czy twój kod jest poprawny?
Dziś już oddałem jeden wpis, ale zaoszczędziłem trochę czasu i mogę napisać kolejny. Jest u mnie 22 i może zdążę do północy.
Gdy jesteś początkującym koderem (takim jak ja), chciałbyś wiedzieć, czy twój kod jest poprawny i pisany zgodnie z obowiązującymi standardami. Jednym ze sposobów jest publikacja kodu na forum programistycznym. Kilka razy tak zrobiłem i dostałem treściwą odpowiedź, ale zdarzały się sytuacje, gdy nikt nie odpowiadał. Wtedy zastanawiałem się, czy mój kod jest tak zły, że fachowcy nie mają już siły dopowiadać na te same błędy, czy taki dobry, że nie ma do czego się doczepić. 😉
To niesie także ryzyko, że kod zostanie sprawdzony powierzchownie i o wielu błędach się nie dowiesz. Może się też zdarzyć, że wywiąże się dyskusja pomiędzy kilkoma mistrzami, o tym, jak powinien wyglądać poprawny kod. Po takiej dyskusji zazwyczaj jesteś bardziej skołowany niż przed zadaniem pytania.
Czasami po prostu głupio pytać kolejny raz o spraw…

Program do organizacji pracy

Nawiązując do poprzedniego postu, w którym przedstawiłem plan działania, chciałbym wam pokazać program do zarządzania listą zadań.

Do tej pory chwilę używałem strony Trello. Trello posiada wszystko, co powinien mieć program "to do list". Jeżeli do tej pory nie używałeś żadnego, to wymienię czym powinieneś się kierować przy wyborze dobrego menadżera zadań. Nie będę tutaj wymieniał oczywistości, takich jak dodawanie zadań z datą.

Menadżer zadań powinien posiadać: 
dostęp z przeglądarki,aplikację na urządzenia przenośne,możliwość pracy w grupie,system powiadomień o nadchodzących "deadlines" oraz zmianach na liście,  opcje kopiowania list, zadań - przydatne, kiedy co tydzień powtarzasz te same zadania,możliwość dodawania komentarzy ludzi biorących udział w zadaniach,dodawanie załączników, zdjęć i innych plików multimedialnych,tworzenie podzadań, chcecklist  lub listy zakupów (funkcjonalność podobna),oznaczanie ważnych zadań, Dobrze, gdyby posiadał także:
chat,przydziela…