Przejdź do głównej zawartości

Schemat oraz przypisanie procedur do MVC

Schemat działania gryUmiejscowienie etapów w MVC

Model:
Losowanie postaci - domyślnie wyświetlane będą cztery (przynajmniej w pierwszej rundzie), ale postaci będzie więcej. Użyję tutaj procedury losowania bez powtórzeń plików graficznych. Istoty będą łączyły się w pary.
Losowanie liter - również losowanie bez powtórzeń. Losowane będą dwie litery, jedna dla każdej pary istot.
Losowanie miejsca do ukrycia - w każdej rundzie postacie będą się chowały w losowym miejscu, do każdego miejsca przypisana jedna postać. Losowane miejsca, plus jednej z czterech postaci do przypisania.


Widok:
Wyświetlenie postaci razem z literami. Jedna para będzie wyświetlała wielką i małą literę. 
Naciśnij Go! przycisk, który znika po naciśnięciu, a zarazem uruchamia animację postaci, które biegną do swoich kryjówek. 

Kontroler:
Zaznaczenie istoty wywołuje metodę "showUp" widoku.

Widok:
"showUp" uruchamia animacje wyjścia z ukrycia.


Kontroler:
Po kliknięciu na dwie postacie, kontroler wywołuje metodę sprawdzania pary w modelu.
Po odgadnięciu wszystkich par następuje koniec rundy i uruchomienie gry od początku. 

Model:
Sprawdza czy są pasujące. Jeżeli nie pasują do siebie litery, wywołuje metodę "miss" widoku.
Gdy użytkownik odgadł, odpala metodę "hit" widoku.

Widok:
Metoda "miss" odpala dźwięk zawiedzenia  a istoty chowają się.
Metoda "hit" puszcza dźwięk radości.
Za odgadnięcie wszystkich par liter, wyświetlany jest napis i dzięki fanfar metodą "congratulations".


Model także będzie przetrzymywał:
  • współrzędne kryjówek  na stronie
  • liczbę istot biorących udział w grze
  • liczbę liter = liczba istot/2

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ruch na ekranie

Uruchomienie animacji. Moja obietnica z poprzedniego tygodnia, że oddam dwa wpisy wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, właśnie staje się niespełnioną. Jest nawet gorzej. Nie pamiętam, kiedy oddawałem dwa wpisy w niedzielę. Obserwując inne wpisy na blogach mam wrażenie, że część uczestników konkursu już odpuściła. Część się tłumaczy nawałem pracy, przesileniem wiosennym, załamaniem nerwowym i takie tam. Ja taki nie będę i otwarcie przyznaję się że mi się nie chciało... To żart.
Dlatego dodaje dopiero ten wpis, bo uczyłem się GSAP, miałem trzy problemy, z którymi nie mogłem sobie poradzić, a o których za chwilę opowiem oraz oczywiście brak czasu.

Trochę dodałem tagów do HTML, przez co skróciłem kod CSS. Powiększył się również plik js, a postacie nareszcie się ruszają za pomocą GSAP. Możecie sprawdzić: https://guydiamond.github.io/where_is_my_letter/.

Pierwszym problemem objawił mi się na początku tygodnia był związany z css. Każdy div odpowiadający za miejsce do chowania się postaci, m…

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Pora się pożegnać

Postanowienie z poprzedniego posta
Tak, to już ostatni dzień konkursu. Za nim zrobię podsumowanie całego projektu, wrócę do mojego poprzedniego wpisu. Narzekałem w nim, że wykryłem błąd. Myślałem, że szybko go naprawię i poprawię mój kod. Ten easy-peasy bug, zajął 3 dni! Przebudowywałem kod 3 razy. W końcu zwróciłem się z problemem na forum i dostałem podpowiedź, która pomogła mi rozwiązać problem. W tych dwóch krótkich  metodach miałem dwa bugi, które aktywowały się na przemian,  przez co zachowanie metod wyglądało na losowe.
Prawione metody w obiekcie Controller:
https://github.com/commitPrzez ten błąd, nie starczyło mi czasu na poprawę jakości kodu. Jednak jeszcze się nie poddaję. Jak znajdę dziś trochę czasu, to poprawię go i wyślę na githuba.

Podsumowanie
W czasie tego konkursu wypiłem 167 kaw, zużyłem ..., ale to Was pewnie nie interesuje.
Jeden z głównych warunków konkursu został spełniony. Ponad 20 postów zostało upublicznione. W utrzymaniu samodyscypliny przy pisaniu postów p…