Przejdź do głównej zawartości

Środowisko pracy

Edytor kodu

Jestem spóźniony z oddaniem wpisu o dwa dni, ale postaram się nadrobić zaległości.
Moja gra zbudowana w HTML5, CSS3 i JS, będzie wyświetlana w oknie przeglądarki, dlatego będę potrzebował edytor ukierunkowany na front-end.

Do tej pory korzystałem z edytora NetBeans, ale zapragnąłem być bardziej na czasie i postanowiłem wybrać jeden z edytorów na "fali". Padło na Brackets oraz na Atom.
Po zobaczeniu kilku tutoriali  i przeczytaniu paru postów. Wybrałem Atom.
Brackets bardzo przypominał mi Developer Tools w przeglądarkach, ale oferuje mniej opcji od niego np. po najechaniu na element na stronie, przenosi odpowiedniego miejsca w kodzie (podobno już to implementują). Brackets kusił podglądem na żywo tworzonej strony, ale później dowiedziałem się, że Atom także posiada taką wtyczkę.
Pobrałem wtyczki do edytora, wzorując się na bardziej doświadczonym użytkowniku, uczestniczącym w "Daj się poznać 2017":
10 najbardziej przydatnych wtyczek do atoma.

Dodatkowo dodałem wtyczkę Live SVG preview, która może okazać się przydatna.

Edytor SVG


Tutaj już nie będę nic zmieniał.  Jednak chcę zaszaleć i przetestować w miarę nowy i popularny program Affinity Designer. Wersja testowa ma 10 dni. Mam nadzieję, że uda mi się coś w tym czasie na nim stworzyć. Kto wie, może po tym czasie zrobię sobie prezent i go kupię. Jest o wiele tańszy od Corela i programów Adobe.
Po upływie czasu trwania trialu, do tworzenia rysunków wektorowych użyję już poznanego przeze mnie darmowego Inkscape.  


Animacja 

Początkowo wpadł mi w oko program Synfig Studio, który operuje na grafice wektorowej i jest darmowy. Po przemyśleniu, jednak chciałbym operować na CSS i JavaScript 

Animację na obiektach SVG, można stosować na klika sposobów:
  • poprzez css: keyframes, transform
  • w czystym js lub przy pomocy framworków Snap, Bonais lub GASP
  • bezpośrednio w kodzie SVG tz. SMIL, który niestety jest martwą technologią: Zamienniki SMIL
Przykłady użycia animacji

Do prostych animacji będę stosował CSS, do bardziej skomplikowanych GASP lub Snap.

Jeżeli ktoś z czytelników ma lepsze propozycję dotyczącą moich wyborów, to proszę o opinię.  Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Werifikacja poprawności kodu

Jak sprawdzić, czy twój kod jest poprawny?
Dziś już oddałem jeden wpis, ale zaoszczędziłem trochę czasu i mogę napisać kolejny. Jest u mnie 22 i może zdążę do północy.
Gdy jesteś początkującym koderem (takim jak ja), chciałbyś wiedzieć, czy twój kod jest poprawny i pisany zgodnie z obowiązującymi standardami. Jednym ze sposobów jest publikacja kodu na forum programistycznym. Kilka razy tak zrobiłem i dostałem treściwą odpowiedź, ale zdarzały się sytuacje, gdy nikt nie odpowiadał. Wtedy zastanawiałem się, czy mój kod jest tak zły, że fachowcy nie mają już siły dopowiadać na te same błędy, czy taki dobry, że nie ma do czego się doczepić. 😉
To niesie także ryzyko, że kod zostanie sprawdzony powierzchownie i o wielu błędach się nie dowiesz. Może się też zdarzyć, że wywiąże się dyskusja pomiędzy kilkoma mistrzami, o tym, jak powinien wyglądać poprawny kod. Po takiej dyskusji zazwyczaj jesteś bardziej skołowany niż przed zadaniem pytania.
Czasami po prostu głupio pytać kolejny raz o spraw…

Program do organizacji pracy

Nawiązując do poprzedniego postu, w którym przedstawiłem plan działania, chciałbym wam pokazać program do zarządzania listą zadań.

Do tej pory chwilę używałem strony Trello. Trello posiada wszystko, co powinien mieć program "to do list". Jeżeli do tej pory nie używałeś żadnego, to wymienię czym powinieneś się kierować przy wyborze dobrego menadżera zadań. Nie będę tutaj wymieniał oczywistości, takich jak dodawanie zadań z datą.

Menadżer zadań powinien posiadać: 
dostęp z przeglądarki,aplikację na urządzenia przenośne,możliwość pracy w grupie,system powiadomień o nadchodzących "deadlines" oraz zmianach na liście,  opcje kopiowania list, zadań - przydatne, kiedy co tydzień powtarzasz te same zadania,możliwość dodawania komentarzy ludzi biorących udział w zadaniach,dodawanie załączników, zdjęć i innych plików multimedialnych,tworzenie podzadań, chcecklist  lub listy zakupów (funkcjonalność podobna),oznaczanie ważnych zadań, Dobrze, gdyby posiadał także:
chat,przydziela…