Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego nie canvas?

Canvas? Po co to komu?

 Canvas to powierzchnia prostokątna, którą możesz umieścić w HTML np:

<canvas id="rysunek" width="400" height="200"></canvas> 

To w niej będziesz tworzył grafikę i wszystkie manipulacje za pomocą javascript.
Jednak w odróżnieniu od SVG, który operuje na wektorach, canvas operuje na grafice rastrowej (pikselach). Szczególny przydatny  do tworzenia ruchomych wykresów, animacji, no i gier.
 Możliwości są naprawdę duże, od rysowania na nim statycznych kształtów do animowanych. Tekst, obrazy, zdjęcia i filmy, muzyka - wszystko to można umieścić w canvas i manipulować tym.
W porównaniu do SVG (które jest częścią DOM), canvas bardzo dobrze radzi sobie z dużą ilością obiektów. Jeżeli masz do obsłużenia parę tysięcy węzłów (ang. node), lepiej zrezygnuj z SVG i działaj w canvas.

 Minusy canvas

  • Podobnie jak grafika rastrowa, nie radzi sobie ze skanowaniem.  
  • Nie jest dostępna. Strona napisana tylko w canvas nie będzie słabo indeksowana przez boty wyszukiwarek, ponieważ tekst umieszczony w nich to tylko zlepek pikseli. 
  • Czytniki ekranowe nie są w stanie przeczytać zawartości umieszczonej w canvas.

 Canvas vs  SVG. Porównanie kodu


Przykłady linii prostej i prostokąta w SVG i canvas.
Linia w canvas:

var linia = document.getElementById('rysunek'),
context = linia.getContext('2d'); 
context.beginPath();
context.moveTo(0, 0);
context.lineTo(400, 200);
context.strokeStyle="black";
context.stroke();

Linia w SVG:

<svg width="120" height="120" viewBox="0 0 400 200">
<line x1="0" y1="0" x2="400" y2="200" stroke="black"/>
</svg> 
  
Prostokąt w canvas,

var prostokat = document.getElementById('rysunek'),
context = prostokat.getContext('2d'); 
context.fillRect(10, 10, 300, 100); 


oraz w SVG:

<svg width="120" height="120" viewBox="0 0 400 200">
<rect x="10" y="10" width="300" height="100"/>
</svg>  


Może nie widać tego na przykładzie prostokąta, ale narzut kodu jest większy w canvas.

Pora na odpowiedź na pytanie zadane w temacie. Chociaż canvas znacznie lepiej nadaje się do tworzenia gier, wybrałem SVG. Powód jest osobisty. Moim celem jest tworzenie stron internetowych, a nie gier. Strony coraz częściej korzystają z dobrodziejstw SVG, dlatego też chcę nauczyć się operować na SVG w JS. W moim przypadku gdzie gra będzie miała najwyżej 100 węzłów, nie odczuję spadku szybkości działania i zwieszania się. Mam przynajmniej taką nadzieję.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Animacja w tle

Pierwsze próby animacji SVG W poprzednim poście przedstawiłem wam tło do gry. Może wrzucę rysunek jeszcze raz. Całość jest zrobiona wektorowo i ustawiona w CSS jako background body. To teraz dodaję animację chmur i słońca. Chwilę googlowania i... zaraz, zaraz, jak to nie można animować elementy SVG w background? Oczywiście, że nie! Przecież miałem już podobny problem. Opowiem Wam o tym. Nie wiem, czy wam się już chwaliłem, ale jedna z moich postaci już rusza ręką. Macha sobie radośnie, ale żeby to robiła, to ja straciłem dla niej dużo czasu. Pewnie jak większość wie, plik SVG może składać się z figur geometrycznych, ścieżek, które mogą posiadać  swój id. Można też dodać im klasy. Po umieszczeniu SVG w HTML, można nim manipulować CSS lub JavaScriptem, podobnie jak np. divem, img, tekstem. A przynajmniej tak mi się wydawało. W pierwszych podejściach do animacji z pomocą GSAP, ustawiłem moją postać w tagu img. Na nic się nie zdała próba animacji jakiejkolwiek części ciała

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest   Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS. W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS. Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer ,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami. Użycie Wystarczy wkleić link do pli

Grafika na tło

Wektorowe tło Dziś krótki wpis, ale przedstawiający wynik paru godzin dłubania w Affinity Designer. Wszystkie rysunki wykonałem sam. Nie oznacza to, że nie wzorowałem się na rysunkach doświadczonych grafików, ale nie było żadnego kopiuj, wklej. Trochę czasu też straciłem na oglądaniu YouTube z tutorialami.    Elementy nieba: chmury i słońce, są wzorowane na rysunkach mojej córki.   Myślę, że jak na amatora to nie mam czego się wstydzić.  W tym tygodniu również testowałem animację ręki postaci. Po wielu próbach w końcu udało mi się. Moje zmagania opiszę w osobnym wpisie. Na przyszły tydzień szykuję wprowadzenie animacji słońca i chmur w tle oraz dodanie nowych graficznych elementów. Będą do miejsca do chowania się postaci. Na razie nie mam pomysłu, co to może być na łące? Może stóg siana, traktor i ... zobaczymy. Zapytam córki.