Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego nie canvas?

Canvas? Po co to komu?

 Canvas to powierzchnia prostokątna, którą możesz umieścić w HTML np:

<canvas id="rysunek" width="400" height="200"></canvas> 

To w niej będziesz tworzył grafikę i wszystkie manipulacje za pomocą javascript.
Jednak w odróżnieniu od SVG, który operuje na wektorach, canvas operuje na grafice rastrowej (pikselach). Szczególny przydatny  do tworzenia ruchomych wykresów, animacji, no i gier.
 Możliwości są naprawdę duże, od rysowania na nim statycznych kształtów do animowanych. Tekst, obrazy, zdjęcia i filmy, muzyka - wszystko to można umieścić w canvas i manipulować tym.
W porównaniu do SVG (które jest częścią DOM), canvas bardzo dobrze radzi sobie z dużą ilością obiektów. Jeżeli masz do obsłużenia parę tysięcy węzłów (ang. node), lepiej zrezygnuj z SVG i działaj w canvas.

 Minusy canvas

  • Podobnie jak grafika rastrowa, nie radzi sobie ze skanowaniem.  
  • Nie jest dostępna. Strona napisana tylko w canvas nie będzie słabo indeksowana przez boty wyszukiwarek, ponieważ tekst umieszczony w nich to tylko zlepek pikseli. 
  • Czytniki ekranowe nie są w stanie przeczytać zawartości umieszczonej w canvas.

 Canvas vs  SVG. Porównanie kodu


Przykłady linii prostej i prostokąta w SVG i canvas.
Linia w canvas:

var linia = document.getElementById('rysunek'),
context = linia.getContext('2d'); 
context.beginPath();
context.moveTo(0, 0);
context.lineTo(400, 200);
context.strokeStyle="black";
context.stroke();

Linia w SVG:

<svg width="120" height="120" viewBox="0 0 400 200">
<line x1="0" y1="0" x2="400" y2="200" stroke="black"/>
</svg> 
  
Prostokąt w canvas,

var prostokat = document.getElementById('rysunek'),
context = prostokat.getContext('2d'); 
context.fillRect(10, 10, 300, 100); 


oraz w SVG:

<svg width="120" height="120" viewBox="0 0 400 200">
<rect x="10" y="10" width="300" height="100"/>
</svg>  


Może nie widać tego na przykładzie prostokąta, ale narzut kodu jest większy w canvas.

Pora na odpowiedź na pytanie zadane w temacie. Chociaż canvas znacznie lepiej nadaje się do tworzenia gier, wybrałem SVG. Powód jest osobisty. Moim celem jest tworzenie stron internetowych, a nie gier. Strony coraz częściej korzystają z dobrodziejstw SVG, dlatego też chcę nauczyć się operować na SVG w JS. W moim przypadku gdzie gra będzie miała najwyżej 100 węzłów, nie odczuję spadku szybkości działania i zwieszania się. Mam przynajmniej taką nadzieję.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GSAP - framework Javascript

GSAP, ależ to dobre jest Im dłużej siedzę nad tą grą, tym częściej jestem miło zaskakiwany. Chociaż nie od razu jest przyjemnie, zwłaszcza jak się ma bardziej skomplikowane problemy do rozwiązania (jak dla mnie). Do tej pory nie stosowałem żadnych frameworków i prostą animację chciałem zrobić w CSS.
W miarę czytania o GASP (GreenSock Animation Platform) i jego testowania, zrezygnowałem z jakiejkolwiek animacji w CSS.

Czym jest GSAP? Jest to zbiór narzędzi do tworzenia animacji w JS. https://greensock.com/gsap
Obsługuje podstawowe funkcje animacji, takich jak ruch w dowolnym kierunku, czas trwania, zmiana koloru, przeźroczystości, skalowania, obracania obiektu. Na tym jednak się nie kończy. Można manipulować opóźnieniem animacji, krzywą prędkości https://greensock.com/ease-visualizer,wykonywać przekształcenia 3D. Animacje mogą nachodzić na siebie lub występować jedna po drugiej. Jest też sporo wtyczek z zaawansowanymi funkcjami.
Użycie Wystarczy wkleić link do pliku  HTML:
<script s…

Werifikacja poprawności kodu

Jak sprawdzić, czy twój kod jest poprawny?
Dziś już oddałem jeden wpis, ale zaoszczędziłem trochę czasu i mogę napisać kolejny. Jest u mnie 22 i może zdążę do północy.
Gdy jesteś początkującym koderem (takim jak ja), chciałbyś wiedzieć, czy twój kod jest poprawny i pisany zgodnie z obowiązującymi standardami. Jednym ze sposobów jest publikacja kodu na forum programistycznym. Kilka razy tak zrobiłem i dostałem treściwą odpowiedź, ale zdarzały się sytuacje, gdy nikt nie odpowiadał. Wtedy zastanawiałem się, czy mój kod jest tak zły, że fachowcy nie mają już siły dopowiadać na te same błędy, czy taki dobry, że nie ma do czego się doczepić. 😉
To niesie także ryzyko, że kod zostanie sprawdzony powierzchownie i o wielu błędach się nie dowiesz. Może się też zdarzyć, że wywiąże się dyskusja pomiędzy kilkoma mistrzami, o tym, jak powinien wyglądać poprawny kod. Po takiej dyskusji zazwyczaj jesteś bardziej skołowany niż przed zadaniem pytania.
Czasami po prostu głupio pytać kolejny raz o spraw…

Program do organizacji pracy

Nawiązując do poprzedniego postu, w którym przedstawiłem plan działania, chciałbym wam pokazać program do zarządzania listą zadań.

Do tej pory chwilę używałem strony Trello. Trello posiada wszystko, co powinien mieć program "to do list". Jeżeli do tej pory nie używałeś żadnego, to wymienię czym powinieneś się kierować przy wyborze dobrego menadżera zadań. Nie będę tutaj wymieniał oczywistości, takich jak dodawanie zadań z datą.

Menadżer zadań powinien posiadać: 
dostęp z przeglądarki,aplikację na urządzenia przenośne,możliwość pracy w grupie,system powiadomień o nadchodzących "deadlines" oraz zmianach na liście,  opcje kopiowania list, zadań - przydatne, kiedy co tydzień powtarzasz te same zadania,możliwość dodawania komentarzy ludzi biorących udział w zadaniach,dodawanie załączników, zdjęć i innych plików multimedialnych,tworzenie podzadań, chcecklist  lub listy zakupów (funkcjonalność podobna),oznaczanie ważnych zadań, Dobrze, gdyby posiadał także:
chat,przydziela…