Główne menu
W tym tygodniu skupiłem się na wymyślaniu ekranu powitalnego. Efekt pracy widzicie powyżej. Są trzy przyciski start, wybór poziomów i parę słów o mnie. Podstrony nie są jeszcze gotowe, ale przyciski działają.
Zrobiłem oddzielne pliki js dla kontrolera i widoku, aby nie ładować całego programu z bibliotekami na start. Tak rozdzielony kod jest łatwiej utrzymać.
W lewym górnym rogu jest głośniczek. Taki sam jak w na planszy z grą. Przy próbie podpięcia zdarzenia pod ten głośnik, poczułem oddech modułowości JavyScript na plecach. Mógłbym wyciągnąć i skopiować metody obsługi głośnika z plików podpiętych pod planszę z grą, ale nie jest to zgodne z DRY.
DRY
DRY to skrót od "Don’t Repeat Yourself", czyli nie powtarzaj się. Reguła jasno określa, że kopiowanie istniejącego kodu jest złem. Powiedzmy, że nie zastosowałem się do tej reguły i skopiowałem kod. Teraz chcę zmienić efekt po najechaniu na to myszką. Muszę w każdym skopiowanym kodzie to zmienić, aby przycisk wyglądał tak samo. Podwójna praca.Z pomocą przychodzi modułowe kodowanie. Za jego pomocą możemy oddzielić części naszego kodu i uniezależnić. Oddzielony kod staje się modułem i jest gotowy do kilku krotnego wykorzystania.
Jestem na etapie zgłębiania zasady działania modułowości i wkrótce możecie to zobaczyć na przykładzie ww. głośnika. A na razie głośnik pozostaje niewzruszony na klikanie.
Komentarze
Prześlij komentarz